reklama
7 listopad 2024

Płońsk i Berdyczów podpiszą partnerską umowę; będzie też debata polskich i ukraińskich historyków

zdjęcie: Płońsk i Berdyczów podpiszą partnerską umowę; będzie też debata polskich i ukraińskich historyków / v49597208
v49597208
Płońsk i Berdyczów na Ukrainie podpiszą 16 listopada umowę o współpracy partnerskiej. Wydarzenie poprzedzi dwudniową polsko-ukraińską konferencję naukową „Polska, Ukraina, Rzeczpospolita - stan badań, nowe wyzwania i perspektywy” - przekazał PAP rzecznik płońskiego urzędu miasta Filip Przedpełski.
REKLAMA

Konferencja „Polska, Ukraina, Rzeczpospolita - stan badań, nowe wyzwania i perspektywy” z udziałem polskich i ukraińskich historyków rozpocznie się 16 listopada w płońskim Miejskim Centrum Kultury i potrwa do 17 listopada. Przed debatą odbędzie się podpisanie umowy o partnerskiej współpracy przez burmistrza Płońska Andrzeja Pietrasika i mera Berdyczowa Serhija Orluka.

Jak powiedział PAP w czwartek rzecznik płońskiego Urzędu Miasta Filip Przedpełski, kontakty z Berdyczowem rozpoczęły się w 2022 r., po rosyjskiej agresji na Ukrainę, gdy z Płońska wyruszył pierwszy transport z pomocą humanitarną, w tym właśnie do Berdyczowa. Zaznaczył przy tym, że podczas pierwszej, oficjalnej wizyty w Płońsku, w marcu 2023 r., przedstawiciele władz Berdyczowa „wyszli z inicjatywą sformalizowania współpracy partnerskiej”.

Przedpełski przypomniał, że od 2023 r. Płońsk dwukrotnie gościł w ośrodku wypoczynkowym w pobliskich Goszczycach dzieci i młodzież z Ukrainy, w tym z Berdyczowa na koloniach organizowanych i współfinansowanych przez miasto. „Były to dzieci, sieroty i półsieroty, które straciły swoich bliskich na wojnie. Dzięki pobytowi, oprócz aktywnego odpoczynku dzieci mogły zapoznać się z polską kulturą, a także poznać swoich rówieśników i wziąć udział we wspólnych aktywnościach, choćby w obchodach Międzynarodowego Dnia Pokoju” - podkreślił rzecznik płońskiego urzędu miasta.

Zwrócił uwagę, że współpraca między Płońskiem i Berdyczowem, przypieczętowana umową o partnerstwie, przyczyni się do wzajemnej promocji obu miast, lepszego poznania kultury, historii i tradycji obu narodów, które - jak podkreślił - „łączy nie tylko historia, ale również współczesne wydarzenia”. „Podpisanie umowy o współpracy partnerskiej między naszymi miastami umożliwi skuteczniejsze wspieranie Berdyczowa i będzie symbolicznym wyrazem stałego poparcia w walce o zachowanie pełnej niepodległości Ukrainy oraz dla rozwoju społeczno-gospodarczego Berdyczowa” - dodał rzecznik płońskiego urzędu miasta.

Wspomniał jednocześnie, że Berdyczów, podobnie jak Płońsk, był miastem wielokulturowym, zamieszkiwanym na przestrzeni wieków przez Polaków, Ukraińców, Żydów i Rosjan. Zaznaczył, że po podpisaniu umowy o współpracy Berdyczów, położony w obwodzie Żytomierskim, a przed wybuchem wojny liczący ok. 75 tys. mieszkańców, stanie się oficjalnie 13. miastem partnerskim Płońska i dołączy w tym gronie m.in. do francuskiego Crépy, włoskich Notaresco i Mosciano, litewskich Soleczników, izraelskiego Ramat-Negev czy ukraińskiego Tarnopola.

Przed inauguracją konferencji naukowej „Polska, Ukraina, Rzeczpospolita - stan badań, nowe wyzwania i perspektywy” 16 listopada, oprócz sygnowania partnerskiej umowy, w płońskim Miejskim Centrum Kultury odbędzie się też wręczenie medalu Godfryda Ossowskiego Natalii Wojceszczuk, dyrektor Wydziału Ministerstwa Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy przez Kapitułę Medalu pod przewodnictwem prof. Jacka Górskiego, dyrektora Muzeum Archeologicznego w Krakowie.

Podczas dwudniowej debaty polskich i ukraińskich historyków zaplanowano szereg wykładów, w tym prof. Natalii Starczenko „Ruś, Ukraina i jej mieszkańcy w Rzeczypospolitej: terytorium i tożsamość 1569-1648”, prof. Viktora Horobeca „Dlaczego Rzeczpospolita i Kozacy jeszcze się nie pogodzili?” czy prof. Mirosława Nagielskiego „Współpraca wojskowa Rzeczypospolitej z Kozaczyzną zaporoską w I połowie XVII wieku”.

Płońsk udziela wsparcia Ukrainie od początku wojny, po agresji Rosji w lutym 2022 r. Samorząd miasta wysłał dotychczas ponad 60 transportów humanitarnych, które trafiły m.in. do Kijowa i partnerskiego miasta Tarnopol, a także do Winnicy, Czernichowa i Berdyczowa.

W czerwcu 2023 r. transport humanitarny z Płońska dotarł też do szkoły w Dołbyszu pod Berdyczowem, gdzie większość z 72 uczniów i podopiecznych w wieku od 7 do 20 lat to Polacy. Przekazane dary, w tym ławki szkolne, odzież i żywność oraz środki medyczne, pochodziły ze zbiórki zorganizowanej przez samorząd miasta i Stowarzyszenie „Idziemy na spacer”, w którą zaangażowały się również szkoły oraz osoby prywatne, w tym ze Szwecji i z Francji.

Z kolei we wrześniu 2023 r. z Płońska wysłano produkty żywnościowe, w tym dla niemowląt, a także witaminy, suplementy diety oraz banany i słodycze dla ukraińskich sierot wojennych, będących pod opieką Ruchu Wolontariackiego Metsenaty dla Saldata. Transport przygotowano wówczas we współpracy samorządu, Stowarzyszenia „Idziemy na spacer” oraz Banku Żywności w Ciechanowie. (PAP)

mb/ agz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Człuchów
4.8°C
wschód słońca: 07:15
zachód słońca: 15:54
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Człuchowie

kiedy
2024-11-19 19:00
miejsce
Miejski Dom Kultury, Człuchów,...
wstęp biletowany