Tauron do końca br. uruchomi trzy nowe farmy wiatrowe
„Jako Tauron intensyfikujemy prace nad rozbudową mocy wytwórczych zainstalowanych w turbinach wiatrowych na lądzie. W ramach obecnej strategii do 2030 roku będzie to 1,1 GW mocy. Chcemy, aby udział OZE w naszym miksie wytwórczym istotnie rósł, dlatego jeszcze w tym roku przestawimy zaktualizowane założenia strategiczne” - powiedział, cytowany w komunikacie, wiceprezes Tauron Polska Energia Michał Orłowski
Jedna z inwestycji, farma wiatrowa Warblewo, ma być oddana do użytku w połowie września br. Instalacja o mocy 30 MW znajduje się w woj. pomorskim, w okolicach Słupska. W jej skład wchodzi 15 turbin wiatrowych o mocy 2 MW każda, wraz z infrastrukturą towarzyszącą. W kwietniu br. Tauron zakończył na terenie budowy kluczowe prace montażowe.
„Obecnie znajdujemy się w ostatniej fazie realizacji projektu, w tym uzyskiwania wymaganych prawem decyzji administracyjnych (...) Po zakończeniu procedury odbiorowej i uzyskaniu formalnych pozwoleń, będziemy mogli oficjalnie ogłosić przekazanie farmy wiatrowej Warblewo do eksploatacji” - zapowiedziała wiceprezes spółki Tauron Zielona Energia Monika Piątkiewicz.
Tauron intensyfikuje też prace na terenie budowy farmy wiatrowej Sieradz, w gminie Wróblew w woj. łódzkim. Inwestycja o mocy blisko 24 MW składa się z ośmiu turbin. Prace budowlane rozpoczęły się na początku br., a zakończenie inwestycji planowane jest na przyszły rok. „Farma, dla której analizy wskazują na możliwą wysoką produktywność określoną na poziomie 3277 MWh/MW/rok, pokryje zapotrzebowanie 39 tys. gospodarstw domowych” - podał Tauron.
Moc wszystkich budowanych obecnie w Grupie Tauron odnawialnych źródeł energii to 365 MW. Poza farmami Warblewo i Sieradz, Tauron buduje jeszcze trzy elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 120 MW – Mierzyn (58,5 MW), Gamów (33,8 MW) i Nowa Brzeźnica (20 MW) oraz trzy farmy fotowoltaiczne.
Tauron Polska Energia zajmuje się wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii. Od 2010 r. spółka notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie m.in. w indeksach WIG20 i WIG30. W strukturze akcjonariatu Taurona Skarb Państwa ma 30,06 proc. głosów, KGHM Polska Miedź (spółka kontrolowana przez Skarb Państwa) 10,39 proc., Nationale Nederlanden 5,06 proc., a pozostali akcjonariusze 54,49 proc. głosów. (PAP)
kon/ drag/