Hulajnoga elektryczna i alkohol
Policjanci drogówki, w niedzielę 11 maja w Przechlewie, zatrzymali do kontroli drogowej 21-latka ktory poruszał sie po drodze publicznej na hulajnodze elektrycznej. Jak się okazało, zdecydował się kierować tym środkiem transportu, będąc pod wpływem alkoholu. Po badaniu alkotestem okazało się, że znajduje się w stanie nietrzeźwości. Mężczyzna został ukarany mandatem karnym w wysokości 2500 złotych.
Apelujemy o trzeźwość, rozwagę i stosowanie się do przepisów obowiązujących na drodze! Przypominamy, że za jazdę hulajnogą elektryczną po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) grozi mandat karny w wysokości 1000 złotych, natomiast za jazdę hulajnogą w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) wysokość mandatu wzrasta do kwoty 2500 złotych.
Przypominamy również, że użytkownik hulajnogi elektrycznej może korzystać z chodnika, tylko w przypadku, jeśli nie ma wydzielonej drogi dla rowerów, a dopuszczalna prędkość na jezdni jest większa niż 30 km/h. Musimy jednak przy tym pamiętać, aby jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność oraz ustępować pieszemu pierwszeństwo. Nie zapominajmy również o tym, że zabronione jest przewożenie na tym urządzeniu innych osób, zwierząt i przedmiotów.
Ponadto hulajnogą elektryczną może kierować osoba, która ukończyła 10 lat, lecz konieczne jest posiadanie karty rowerowej lub odpowiedniego prawa jazdy – kategoria AM, A1, B1, T. Osoby powyżej 18 roku życia nie potrzebują żadnych uprawnień. Dzieci w wieku do 10 lat mogą poruszać się hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej. Poruszanie się hulajnogą po drodze publicznej przez dziecko do 10 lat jest zabronione w każdej sytuacji, również pod opieką osoby dorosłej.
Organy kontrolne mogą ponadto nałożyć mandat karny za popełnione naruszenie, m.in. na kierującego hulajnogą elektryczną, która wykracza przeciwko innym przepisom ustawy - Prawo o ruchu drogowym lub przepisom wydanym na jej podstawie.
Zabronione jest:
-przewożenie innych osób,
-kierowanie po alkoholu lub pod wpływem działania środków odurzających,
-korzystanie podczas jazdy z telefonu,
-przejeżdżanie przez przejście dla pieszych,