OSP z regionu otrzymają 26 nowych wozów strażackich
W czwartek wiceszef MSWiA Maciej Wąsik poinformował podczas konferencji prasowej, że zaakceptował listę jednostek OSP z całego kraju, które w 2023 roku otrzymają dofinansowanie na zakup nowych wozów bojowych lekkich, ciężkich i średnich. Dzięki tym środkom do strażaków ochotników z Pomorza trafi 26 nowych pojazdów.
"Dziś dotarła do nas bardzo dobra wiadomość, ponieważ wszystkie wnioski na zakup nowych samochodów złożone przez jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej na Pomorzu, czyli 26 wniosków na 26 samochodów zostały rozpatrzone pozytywnie (…). To jest nie tylko 26 samochodów na OSP z tego dofinansowania, które dziś zostało ogłoszone. Do tego należy jeszcze doliczyć także 10 nowych samochodów, które zostaną zakupione z Programu Inwestycji Strategicznych, który jest realizowany na różne inwestycje związane z infrastrukturą gminną" – mówił wojewoda pomorski Dariusz Drelich.
Wojewoda dodał, że 2023 rok będzie rekordowym w zakresie inwestycji w infrastrukturę i sprzęt dla jednostek PSP i OSP.
"Każda złotówka zainwestowana w służbę, to pieniądze, które zwiększają nasze bezpieczeństwo. To powoduje, że możemy spać spokojnie. Jeżeli wydarzy się nam jakiekolwiek nieszczęście, to są ludzie, którzy 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu czuwają, są na dyżurach i dysponują odpowiednim sprzętem. Najważniejsze jednak, że Ci ludzie są, że chcą służyć, że są wyszkoleni, a my zapewniamy im odpowiednie narzędzia i odpowiednie wyposażenie, żeby mieli czym ratować nasze życie i zdrowie" – podkreślił.
Wśród jednostek OSP w Pomorskiem, które dzięki dofinansowaniu otrzymają w tym roku nowe wozy strażackie są m.in. OSP Tuchomie, OSP Gołubie, OSP Niezabyszewo, OSP Kolbudy, czy OSP Kamnica.
Od 2016 roku do strażaków w całym kraju trafiło 2951 samochodów ratowniczo-gaśniczych. Ochotnicze Straże Pożarne w tym roku zostaną także wyposażone w inny sprzęt strażacki. Na ten cel przeznaczone zostanie ponad 236 milionów złotych. Pozwoli to na zakup m.in. środków ochrony osobistej (mundury, hełmy, buty ochronne), sprzętu łączności, uzbrojenia (pilarki do drewna i metalu), czy sprzętu ratowniczo-gaśniczego (pompy, węże).(PAP)
autor: Dariusz Sokolnik
dsok/ jann/